Przygoda w Doboszówce

W dniu 18.10.2016 r. wybraliśmy się do osady Doboszówka, która znajduje się w gminie Janów Lubelski. Wzięliśmy tam udział w warsztatach pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Wizytę w  osadzie rozpoczęliśmy od samodzielnego ugniatania ciasta i formowania bułek, aby upiec je w piecu chlebowym. W czasie gdy bułki trafiły do pieca, my poszliśmy  zwiedzać gospodarstwo. Poznawaliśmy dawne maszyny i urządzenia wykorzystywane przy pieczeniu chleba. Mogliśmy użyć ich w praktycznym działaniu.

Na początku skorzystaliśmy z cepa, aby wymłócić nim zboże. Wymłócone zboże oczyszczaliśmy za pomocą wietrznika, a następnie mieliliśmy je na kamiennych żarnach napędzanych za pomocą rąk. W ten sposób dowiedzieliśmy jak dawniej powstawała mąka.

W dalszej kolejności obejrzeliśmy zwierzęta gospodarskie: konie, króliki, kury, kaczki oraz kozy. Najbardziej emocjonującym przeżyciem było karmienie kóz i królików. Spotkanie zakończyliśmy podziwianiem naszych upieczonych bułek, degustacją domowego pieczywa, masła.i maślanki. Wyprawa była ciekawa i pouczająca. Chętnie wrócimy tam na wiosnę.

                                                                        Uczeń klasy III Kamil Kopeć