100-lecie Szkolnictwa w Strzyżewicach-Rechcie

20 czerwca 2015 roku w naszej szkole miała miejsce duża uroczystość: 100-lecie szkolnictwa w Strzyżewicach-Rechcie oraz III Zjazd Absolwentów. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości i absolwenci, którzy po raz kolejny przybyli w mury naszej szkoły.

Czytaj dalej

Motto Szkoły

„Kto nie zdobędzie się w młodych latach na wytrwałość w rzeczach mniejszych i łatwiejszych, ten nie będzie wytrwałym pracownikiem przy wielkim warsztacie pracy, gdy spadną na niego obowiązki i poważniejsza odpowiedzialność.”
~J. Piłsudski

Czytaj dalej

Rok Szkolny 2017/2018

Szczegółowa organizacja pracy szkoły w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018.

Czytaj dalej

CENNE RADY-Prawa i obowiązki dziecka

Dnia 16 listopada w czwartek 2017r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pod tytułem ,,Cenne Rady”. Celem występu było pokazanie dzieciom jak powinny się zachowywać kiedy nie ma dorosłych w domu, w lesie i na ulicy.
Pierwsze przedstawienie było o Dwóch Kozach i Złym Wilku. Mama koza ostrzegała małą kózkę, żeby nikomu nie otwierała drzwi, bo w lesie widziała groźnego Wilka. Chociaż Wilk próbował podszyć się pod mamę kózki, to i tak mała kózka nie dała się nabrać.
Drugie przedstawienie opowiadało o Czerwonym Kapturku i o Złym Wilku. Mama Czerwonego Kapturka nakazywała, żeby z nikim nie rozmawiał idąc do babci. Dziewczynka jednak nie posłuchała mamy i rozmawiała ze złym wilkiem. Mało brakowało, a zły wilk zjadłby babcię i Czerwonego Kapturka.
Trzecie przedstawienie przedstawiało: pana policjanta, znaki drogowe, sygnalizację świetlną i pawia. Pan Policjant opowiadał dzieciom o znakach drogowych i o sygnalizacji świetlnej. Nieoczekiwanie zjawia się paw, który przechwala się swoją urodą i chce przejść przez jezdnię. Jednak znak STOP mówi, żeby tego nie robił. Dumny paw myślał, że na jego widok każdy samochód się zatrzyma i wszedł na jezdnię. O mały włos nie stracił życia, jedynie pióra.
Przedstawienie było zabawne i pouczające dla dzieci. Wszystkim się bardzo podobało.

Uczniowie klasy III

WARSZTATY UNIKIDS

Dnia 20 listopada 2017 r. w godz. 12.30 – 14.05 odbędą się warsztaty UNIKIDS. Tematem będzie:

  • „Chemia czy alchemia” – warsztaty z chemii
  • „Zimno, zimno, coraz zimniej” – pokazy chemiczne

Podsumowanie konkursu bibliotecznego

W  październiku 2017 r. trwał konkurs biblioteczny, w którym brali udział klasy 1-3 oraz 4-7.

Zadanie dla uczniów z klas młodszych polegało na ułożeniu jak największej ilości słów z liter wyrazu BIBLIOTEKA.

Uczniowie klas  starszych mieli za zadanie przetłumaczyć wyraz biblioteka w największej ilości języków.

W kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła Ada Uba z klasy 2 układając 65 słów.

Miejsce II zdobyło trzech uczniów z klasy 2, układając 44-42 słowa: Paweł Sprawka, Ola Polska i Filip Romanek. Miejsce III przypadło uczennicy klasy 1 – Julii Kret.

W kategorii klas starszych na przetłumaczenie wyrazu BIBLIOTEKA nagrodę zdobył Jakub Drabik – klasa 5.

Wszystkim uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki.

Kibicowanie na żywo

Kibicowanie na żywo

31 października 2017 roku o godzinie 18:00 oglądaliśmy mecz ekstraklasy Piłki ręcznej MKS – Lublin vs  Vistal – Gdynia. Przyjechaliśmy trochę wcześniej, ponieważ nasza grupa wyprowadzała drużynę gości. Zostaliśmy ubrani w jednakowe koszulki  z oficjalnym logo MKS-u. Przed rozpoczęciem meczu wybiegliśmy na środek boiska z piłkarkami Vistal -Gdynia. Na hali był spory hałas, każdy z nas był podekscytowany i zdenerwowany. Później wróciliśmy na trybuny i z zapałem kibicowaliśmy naszym piłkarkom. Mecz  był  bardzo wyrównany, ale dzięki super kibicom nasze piłkarki zwyciężyły. Najmocniejsze rzuty oddawała pani Marta Gęga.
Z przyjemnością pojechalibyśmy jeszcze raz na taki mecz.

Członkowie SKS

pa266194

Jarzębinka 2017

Dnia 26 października 2017 roku odbyła się  piąta edycja Gminnego Konkursu Poezji i Piosenki Ludowej „ Jarzębinka”.  W konkursie wzięli  udział uczniowie czterech szkół podstawowych z terenu naszej Gminy. Występy uczestników  oceniane były w trzech  kategoriach: soliści i recytatorzy klasy I – III , klasy IV – V i klasy VI – VII. W tym roku w Jury zasiedli Pani Anna Otrocka – emerytowana nauczycielka języka polskiego – przewodnicząca,  Pani Genowefa Baran Sołtys w Kiełczewicach Dolnych i właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego oraz Pani Barbara Gąbka– instruktor teatralny w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach. Spośród 18 uczestników wyłoniono w kategorii solistów sześć  laureatek  natomiast w kategorii recytatorzy laureatami zostało ośmioro uczestników.

Czytaj dalej

ZEBRANIE Z RODZICAMI

Dnia 8 listopada 2017 r. o godz.16.30 odbędzie się zebranie z Rodzicami wg następującego porządku:

  1. Spotkanie z psychologiem p. Agnieszką Kośkiewicz „Jak budować w dziecku poczucie własnej wartości” .
  2. Spotkanie z wychowawcami klas – omówienie wyników nauczania i zachowania uczniów.

Pamiętamy o zmarłych – apel na mogile

DZIEŃ ZADUSZNY Hanna Łochocka

Takie ciche, ciche święto,

Rozjarzone świeczkami,

Dzień, w którym serce pozdrawia, pamięta

Tych, co rozstali się z nami.

 

31 października uczniowie naszej szkoły wybrali się na mogiłę gdzie pochowani są żołnierze polegli podczas I wojny światowej. W apelu przygotowanym przez klasę 4 przypomnieliśmy sobie o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę oraz wspomnieliśmy naszych bliskich, których nie ma już wśród nas.

Uczniowie upamiętnili także Pana Michała Gonka – pierwszego dyrektoa naszej szkoły.

CYBERPRZEMOC – PRZYPOMINAMY WAŻNE INFORMACJE DLA RODZICÓW

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, głównie Internetu oraz telefonów komórkowych. Podstawowe formy zjawiska to nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli. Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są głównie: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, serwisy SMS i MMS.

Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.

Telefon dla Rodziców w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100.

Przypadek cyberprzemocy może zostać ujawniony przez ofiarę, świadka (np. innego ucznia czy nauczyciela) lub osobę bliską ofierze (np. rodzeństwo czy przyjaciela).
W każdym przypadku należy ze spokojem wysłuchać osoby zgłaszającej i okazać jej wsparcie. Podziękować za zaufanie i zgłoszenie tej sprawy.

W pierwszej kolejności należy udzielić wsparcia ofierze. Musi się ona czuć bezpieczna i czuć opiekę dorosłych. Na poczucie bezpieczeństwa dziecka wpływa fakt, że wie ono, iż rodzina i szkoła podejmują kroki w celu rozwiązania problemu.

Podczas rozmowy z dzieckiem – ofiarą cyberprzemocy – należy zapewnić je, że nie jest winne zaistniałej sytuacji oraz że nikt nie ma prawa zachowywać się w ten sposób wobec niego, a także podkreślić, że dobrze zrobiło ujawniając sytuację. Należy okazać zrozumienie dla jego uczuć, w tym trudności z ujawnieniem okoliczności wydarzenia, strachu, wstydu. Trzeba podkreślić, że rodzina i szkoła nie tolerują przemocy.

Pomoc ofierze nie może kończyć się w momencie wyjaśnienia sprawy. Warto monitorować sytuację, „czuwać” nad jej bezpieczeństwem, należy zwracać uwagę czy wobec dziecka nikt nie podejmuje kolejnych działań przemocy i obserwować jak radzi sobie w grupie po ujawnieniu incydentu cyberprzemocy.