Nasilsin… czyli jak się masz?

PSP w Strzyżewicach-Rechcie już drugo rok aktywnie uczestniczy w projektach eTwinning. W tym roku współpracujemy ze szkołą w Duzce w Turcji w ramach projektu pt. ‘Postcards European Exchange For 10-15 Years Old Kids’. Uczniowie przez cały rok szkolny prowadzili korespondencję. W tym czasie mieli okazję poznać się bliżej z tureckimi kolegami. Wymieniali informacje na temat swoich rodzin, sposobów spędzania wolnego czasu, tradycji świątecznych, przygotowania książki kucharskiej i opisu tradycyjnego polskiego jedzenia. Grupa przygotowała także przewodnik turystyczny w którym pokazała20181128_133256 najciekawsze miejsca gminy Strzyżewice. Duże emocje wzbudziła degustacja tureckich smakołyków. W prezencie otrzymaliśmy orzechy laskowe, tradycyjne cukierki – przypominały polskie galaretki a także turecką kawę. My również wysłaliśmy regionalne produkty, które bardzo smakowały naszym kolegom. Przygotowaliśmy także krótki przewodnik po najciekawszych miejscach gminy Strzyżewice.

Podsumowaniem projektu była rozmowa video za pomocą Skype. Uczniowie nie tylko zobaczyli swoich kolegów ‘na żywo’ ale przede wszystkim mieli możliwość porozmawiania w języku angielskim. Obie strony były bardzo ciekawe życia codziennego, szkoły, muzyki, jedzenia, wakacji, sposobu spędzania wolnego czasu i hobby. Videochat wzbudził wiele pozytywnych emocji oraz uświadomił, że biegłe posługiwanie się językiem obcym to niezwykle ważna i potrzebna umiejętność w życiu codziennym.

Projekt zakończył się w maju. Uczniowie, mimo ogromu włożonej pracy, już pytają o projekt na kolejny rok szkolny. A poniżej ich wrażenia:

„W eTwinning poznałam nowe osoby i poznałam bliżej ich kraj, dowiedziałam się o ich tradycjach i ich potrawach. To było bardzo fajne doświadczenie rozmawaiać z osobą pochodzącą z bardzo daleka. Było bardzo przyjemnie i zabawnie. Chciałabym więcej takich zajęć.” (Maja-uczestniczka projektu)

„Dzięki projektowi eTwinning nauczyłyśmy się wielu rzeczy, m.in. pisania listów po angielsku. Dowiedziałyśmy się też jak wygląda turecka szkoła. Degustowałyśmy najpopularniejsze słodycze z Turcji, które nam wysłali nasi rówieśnicy. Podczas wymieniania się listami poznawaliśmy się coraz bliżej. W listach wymienialiśmy się upominkami. Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy brać udział w tym wspaniałym projekcie.” (Julia i Magda, uczennice klasy VI)

„Program eTwinning dał mu dużą swobodę wypowiedzi po angielsku. Dzięki niemu nawiązałem nowe znajomości, poznałem nowe, nieznane mi dotąd rodzaje jedzenia. Uważam, że to świetny sposób na naukę nowego języka.” (Kamil)

„Bardzo podobała mi się akcja eTwinning. Dzięki tej akcji dowiedziałam się bardzo wiele o tureckiej kulturze i ich zwyczajach. Podczas zajęć mieliśmy okazję pisać do siebie listy, kosztować tureckich przysmaków wiele, wiele innych ciekawych zajęć, których gdyby nie ten projekt, pewnie nigdy bym nie zrobiła. Jestem bardzo zadowolona z tego projektu i liczę na więcej takich ciekawych zajęć w naszej szkole.” (Alicja, uczestniczka projektu Twinning)

„Moim zdaniem program Etwinning jest bardzo fajny i interesujący. Bardzo miło pisało się listy i wysyłało paczki. Jest mi przykro, że ten projekt się już kończy.” (Amelia M.)

Jak widać w ocenie uczniów, projekt bardzo się im spodobał. Była to niezwykle interesująca i pasjonująca podróż do Turcji, szansa na poznanie nowych ludzi o odmiennej i jakże ciekawej kulturze a przy okazji nauka języka angielskiego.

link do prezentacji o Strzyżewicach poniżej:

https://drive.google.com/open?id=1EEfk8gCFiVoWNhZrPHNkXOhievU5IR9E