Dzień Samorządności

W zdrowym ciele – zdrowy duch, czyli promocja zdrowego odżywiania się

 

Wiosna to czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek w ciągu roku, coraz częściej przedzierające się przez chmury słońce, dodaje energii i motywacji, aby zadbać o swoje zdrowie. Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest właściwe odżywianie się, co postanowili wziąć na warsztat uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, i w dniu 21 marca br., szkolnym Dniu Samorządności, uczcić nadchodzącą wiosnę realizacją projektu poświęconego tej tematyce.

Klasy IV – VIII wspaniale zaangażowały się w przygotowanie różnych aktywności. Każda z klas miała za zadanie przygotować plakat z hasłem promującym zdrowy styl życia oraz jedno zdrowe danie. Ponadto każdy zespół klasowy opracował wybrane przez siebie zadanie. Tego dnia w szkole było niezwykle kolorowo i energetycznie, a na szkolnej scenie działo się naprawdę wiele. Klasa IV zabrała nas na stragan pełen warzyw i owoców oraz poetycko omówiła aktualną piramidę żywieniową. Klasa V poruszyła bardzo trudny temat, przygotowując prezentację pt. „Świat bez głodu” w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej. Był to ważny element, który uświadomił nam, że nie wszyscy maja tyle szczęścia co my i nigdy nie powinniśmy marnować jedzenia. Wspaniałymi zdolnościami aktorskimi wykazała się klasa VI, zabierając nas do „Kliniki zdrowia”. Humorystyczne scenki ukazywały skutki prowadzenia niezdrowego stylu życia. Ile cukrów prostych zjadamy na co dzień i jakie mogą być tego konsekwencje uświadomiła nam klasa VII. Przeprowadzone doświadczenie wprawiło nas wszystkich w zdumienie. Nie zabrakło też występów wokalnych, którymi pochwaliła się damska część klasy VIII, wykonując własną aranżację znanej piosenki. Najstarsi uczniowie przygotowali również quiz interaktywny, który był idealnym podsumowaniem i sprawdzianem wiedzy o zdrowym odżywianiu się.

Jako że to, w jakiej jesteśmy kondycji fizycznej, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i jest ważne dla zachowania zdrowia całego organizmu, występy przeplatane były przerywnikami sportowymi. W różnorodnych konkurencjach, zaplanowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego, rywalizowali ze sobą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Zwieńczeniem projektu była wspólna degustacja koktajli owocowo-warzywnych, sałatek czy kanapek – istnych bomb witaminowych.

Nad organizacją i przebiegiem realizacji projektu oraz Dnia Samorządności czuwał Samorząd Uczniowski.