Wycieczki zawodoznawcze

W minionym tygodniu uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w  zajęciach z doradztwa zawodowego w sposób bardziej aktywny niż zwykle.


26 listopada mieli możliwość zwiedzania obiektów zakładu „Osmofrost s.p. z o.o.”. Zostaliśmy przyjęci bardzo miło. Przy wejściu dostaliśmy przepustkę na wejście na teren zakładu. Na początku słuchaliśmy o historii zakładu i potrzebie jego rozbudowy. Następnie weszliśmy na rampę i do środka hali przetwórczej na której mogliśmy zobaczyć szereg maszyn i taśm na których przetwarzane są owoce i warzywa. Odbywała się w tym czasie zmiana pracowników i mogliśmy zobaczyć jak przygotowują się do pracy, jaki zakładają strój oraz jak przejmują stanowiska pracy. Działanie większości sprzętów programowana jest komputerowo, ale jest wiele pracy której maszyny nie mogą zastąpić. Objaśniono nam jak przetwarzane są  poszczególne gatunki owoców i warzyw, że nic się nie marnuje i na każdy produkt znajduje się odbiorca. Tego dnia w zakładzie przetwarzane były maliny. Właśnie w tym momencie przeszliśmy do chłodni, w których panowała temperatura minus 20 °C.  Kolejne 20 minut były dla nas dużym wyzwaniem, zmarzliśmy trochę, ale było warto. Pracownicy pokazali nam jak szybko i sprawnie radzą sobie z transportem towarów  między magazynami przewożąc je nowoczesnymi wózkami widłowymi. Poznaliśmy sposób przechowywania w chłodniach półproduktów, które wykorzystuje się dalej w zakładzie lub czekają na odbiór. Na koniec przyglądaliśmy się rozładunkowi ciężarówki. Zwiedzanie zakładu bardzo nam się podobało, chociaż mamy mroźne wspomnienia∗∗∗

29 listopada uczniowie klasy VII odwiedzili  zakład kamieniarski „Diatrak s.c.” sąsiadujący ze szkołą. Mieliśmy możliwość zwiedzenia tylko dolnej części zakładu gdzie wykonuje się głównie blaty. Pracownicy opowiedzieli nam jak transportują kamień do hali, w jaki sposób przygotowują go do cięcia i obrabiają.  Zapoznaliśmy się z rodzajami kamienia jaki podlega tam obróbce oraz od czego zależy jego wygląd i cena. Sprzęt którego się tam używa również programuje się komputerowo. Praca z kamieniem w zakładzie wymaga od pracowników wiele wyczucia i umiejętności, które jak sami mówią nabywa się  w praktyce. Wyjście było dla nas ciekawym doświadczeniem.

Przed nami jeszcze dwa wyjazdy w nadchodzącym tygodniu. Czekamy na nie z niecierpliwością.