Czary mary okulary

Na początku października nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję charytatywną prowadzaną przez Fundacje „Redemptoris Missio”. Tym razem wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu zbierali okulary, nowe i używane pomocne w czytaniu. Zbierane były po to, aby pomóc  zwłaszcza ludziom starszym. Większość ludzi z krajów globalnego południa nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku, pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. W Afryce koszt zakupu pary okularów jest bardzo wysoki. Okulary nadesłane do Fundacji zostaną zbadane (ustalenie mocy), opisane, zabezpieczone, spakowane do paczek, paczki zostaną obszyte płótnem i posłane do misje. Okulistka z  Polski  Pani prof. Krystyna Pecold planuje wyjazd do Republiki Centralnej Afryki w celu przebadania osób słabo widzących z powodu ślepoty rzecznej oraz badania  przesiewowe dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej przy misji i mieszkańców okolicznych wiosek. Tym, u których zostanie stwierdzona wada wzroku zostaną podarowane okulary z akcji ”Czary mary okulary”. W naszej szkole w ramach akcji zebrano 15 par okularów, wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.