WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA

25 września odbyła się wycieczka zawodoznawcza  podczas której zwiedzaliśmy obiekty zakładowe Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy VII i VIII naszej i sąsiedniej szkoły. Na początku obejrzeliśmy film opowiadający o historii firmy, jej celach i współpracy zagranicznej. Zaznaczono w nim, że  wielu dziesiątków lat technologia produkcji łożysk pozostaje w rękach  firmy i jest ciągle doskonalona. Podstawą jakości  ich towarów jest wysokiej jakości materiał z którego wykonywane są łożyska. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i pod opieką zakładowych pracowników BHP, zaopatrzeni w okulary ochronne i kamizelki odblaskowe rozpoczęliśmy zwiedzanie.
W każdej z hal zakładowych mogliśmy przyjrzeć się pracy ludzi w innych zawodach, obejrzeć maszyny i taśmy produkcyjne. Poznaliśmy też budowę i sposób powstawania dwóch typów  łożysk. Zaskoczeniem dla nas było to, że niektóre ich elementy powstają z tworzyw sztucznych.  Część  asortymentu produkowana lub składana jest ręcznie dlatego też podziwialiśmy zręczną i precyzyjną pracę ludzkich rąk na taśmie produkcyjnej i w pakowalniach. Normy do wypracowania w ciągu godziny na takiej taśmie dzieci uznały za bardzo wysokie.  Podczas tej wędrówki po halach towarzyszyły nam różne odgłosy pracujących maszyn  i zapach oleju. Zauważyliśmy że pracuje tam bardzo dużo  kobiet. Uczniowie rozważali czy chcieliby pracować w takim miejscu, kreślili ścieżkę kariery dla poszczególnych zawodów i dopytywali o możliwości zatrudnienia i zarobki.

Tego dnia pogoda nie była najlepsza i trochę zmarzliśmy. Ale humory poprawiła nam gorąca pizza, którą zjedliśmy w małej pizzerii na zakończenie wycieczki.

Magdalena Kołtun