NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            Dnia 11 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w Strzyżwicach – Rechcie odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Nasza szkoła tradycyjnie, kolejny raz zorganizowała Gminne Obchody Święta Niepodległości, które obchodzone były pod honorowym patronatem Wójta Gminy Strzyżewice.

Wszyscy goście, mieszkańcy gminy zebrali się punktualnie, czekając na uroczyste przywitanie przez panią Edytę Golewską dyrektora szkoły i pana Tomasza Hanaja dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach. Przybyli delegaci Piłsudczyków z Kraśnika, władze powiatowe, gminne, radni, sołtysi i mieszkańcy Gminy Strzyżewice. W swoim przemówieniu Pan Wójt Jan Andrzej Dąbrowski zabierając głos wspomniał o ważnych postaciach historycznych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą poprzedzało wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Uczniowie klasy IV, V i VI przybliżyli wszystkim uczestnikom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Akademia była przedstawiona w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni żołnierskie wraz z młodzieżą CKiP. Dużym przedsięwzięciem była ekranizacja filmu zrealizowana przez Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach, która idealnie wkomponowana była w treść akademii. Scenariusz pt: „Pociąg do wolności” przygotowany przez uczniów oraz film prezentujący  okres od zaborów do czasów współczesnych   przybliżył historię dążenia do uzyskania wolności  naszego kraju. Każdy uczestnik spotkania otrzymał również tomik poezji pani Alfredy Kręglickiej – Dudziak „Droga do wolności” oraz broszurę poświęconą Stefanowi Skwarczyńskiemu – żołnierzowi Korpusu Ochrony Pogranicza wydaną przez Strzyżewickie Towarzystwo Regionalne.

Miłym akcentem tego popołudnia były wspólne rozmowy podczas poczęstunku, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy spotkania.

            Halina Hamerla

Wszystkim gościom i mieszkańcom bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólne świętowanie. Rodzicom składamy gorące podziękowania za pomoc i pełne zaangażowanie w przygotowaniu uroczystości. Dzieciom i młodzieży dziękujemy za wspaniałą postawę patriotyczną i doskonały występ.