Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tradycją naszej szkoły stały się  Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości świętowane w dniu 11 listopada. W tym roku obchodzone były pod  honorowym  patronatem Wójta Gminy Strzyżewice Pana Jana Andrzeja Dąbrowskiego. Najpierw delegacje władz samorządowych, szkół i lokalnej społeczności udały się na cmentarz aby zapalić znicze na Grobie Nieznanego Powstańca i uczcić minutą ciszy wszystkich poległych w walce o wolną Polskę. O godzinie 12 w kościele parafialnym w Kiełczewicach Maryjskich odbyła się uroczysta msza święta odprawiana przez Księdza Proboszcza Krzysztofa Brodaczewskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele Związku Piłsudczyków, Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy szkół, harcerze, nauczyciele, rodzice, uczniowie  i okoliczni mieszkańcy. Mszę św. uświetniła swym występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice. Następnie w PSP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Strzyżewicach-Rechcie odbyła się uroczysta część artystyczna przygotowana przez młodzież szkoły oraz Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach.  Podczas uroczystości cała publiczność włączona została do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu. Publiczność była zachwycona, wszyscy gratulowali wspaniałego występu i życzyli dalszych sukcesów. Na szkolnych korytarzach uczestnicy mogli oglądać ekspozycje patriotyczne oraz prezentację dotyczącą historii Polski.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy brali udział i przyczynili się do organizacji Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole i w naszej gminie.

Dziękuję:

  • Czcigodnym Księżom za sprawowanie ofiary Mszy Świętej i wygłaszaną homilie
  • Panu Janowi Andrzejowi Dąbrowskiemu – Wójtowi Gminy Strzyżewice, przedstawicielom samorządu gminy i Urzędu Gminy, Panu Antoniemu Skrabucha – przewodniczącemu Rady Powiatu za poświecony czas i przybycie
  • Pocztom sztandarowym  szkół, delegacjom Staży Pożarnej , Harcerkom z zastępu „Świt” i Harcerzom z zastępu „Lisy” za uświetnienie uroczystości
  • Panu Tomaszowi Hanajowi dyrektorowi CKiP w Piotrowicach za współorganizowanie święta, przygotowanie młodzieży i prezentacji dotyczącej historii Polski
  • Wszystkim pracownikom szkoły oraz Rodzicom za pełną gotowość, zaangażowanie i przygotowanie uroczystości
  • Dzieciom, młodzieży i wszystkim obecnym za przybycie, wspólne świętowanie i kultywowanie tradycji patriotycznych.

Edyta Golewska
Dyrektor PSP w Strzyżewicach-Rechcie